Zresetuj hasło

Zamki w Polsce – poczuj się jak król

W Polsce znajdują się 402 zamki, z czego na terenie Dolnego Śląska mieszczą się aż 93 obiekty. Większość z budynków to dziś niestety ruiny lub nieruchomości przebudowane i zaadaptowane do innych celów. Mimo to nasz kraj może pochwalić się wieloma prawdziwymi perełkami architektonicznymi. W tym artykule przedstawiamy najciekawsze i najpiękniejsze zamki i pałace w Polsce.

Krzyżtopór – zamek w Ujeździe

Zamek Krzyżtopór we wsi Ujazd w województwie świętokrzyskim to miejsce, które koniecznie trzeba zobaczyć. Jeden z najpotężniejszych i najlepiej zachowanych zamków w naszym kraju został wzniesiony w typie palazzo in fortezza, czyli rezydencji łączącej funkcję obronną z wygodą mieszkańców. To ogromna rezydencja magnacka otoczona potężnymi umocnieniami bastionowymi. W budynku znajduje się 365 okien, piękne sale balowe i mnóstwo komnat. Obiekt jest otoczony murami w kształcie pięcioramiennej gwiazdy – kształt ten doskonale widać z lotu ptaka. Wokół rozciągają się malownicze ogrody i stajnie.

Stare zamki w Polsce – Zamek Książ

Omawiając miasta z zamkami w Polsce, nie sposób zapomnieć o Wałbrzychu. Stojący w granicach tego miasta Zamek Książ to jeden z najpiękniejszych i największych pałaców w Polsce. Jego początki sięgają XIII wieku. Część wnętrz jest udostępniona do zwiedzania dla turystów. Goście mogą zobaczyć zatem bogato wyposażone komnaty pałacowe, w tym Salę Maksymiliana, na której wzór wykonano potem słynną Salę Lustrzaną w Zamku w Pszczynie. Na uwagę zasługują też podziemia będące fragmentem Kompleksu Riese, jak również wspaniałe, tonące w kwiatach ogrody z tarasami.

Zamki krzyżackie w Polsce – Zamek w Malborku

Nasz kraj obfituje również w zamki krzyżackie. W Polsce niewątpliwie najsłynniejszym z nich jest ten w Malborku. To monumentalna pamiątka po Zakonie Krzyżackim, będąca największym zamkiem w Polsce, a jednocześnie największą twierdzą gotycką w Europie. Cała powierzchnia kompleksu zajmuje 20 hektarów. Zwiedzanie zamku zajmuje około 3,5 godziny. Budowla została wpisana na prestiżową Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Zamki królewskie w Polsce – Wawel w Krakowie

Gdzie najbardziej poczujesz się niczym król jak nie na Wawelu – dawnej siedzibie królów polskich? To bez wątpienia jeden z najsłynniejszych i najpiękniejszych zamków w kraju, prawdziwy hit turystyczny i perła zabytków Polski. Wawel i Stare Miasto w Krakowie zostały nawet wpisane na listę UNESCO. Dziedziniec zamkowy ze słynnymi krużgankami jest dostępny dla odwiedzających za darmo, do wnętrz trzeba natomiast kupić bilet. Królewskie komnaty zachwycają bogactwem i przepychem. Wawel to historyczna siedziba polskich władców od IX do XVII wieku. Królewskie pamiątki i skarby zobaczysz na stałych wystawach: Prywatne Komnaty Królewskie oraz Reprezentacyjne Komnaty Królewskie.

Zamek w Brzegu na Opolszczyźnie

Książęcy zamek w Brzegu na Opolszczyźnie to prawdziwa perełka tego regionu. Jest nazywany Śląskim Wawelem ze względu na krużganki przywodzące na myśl te z Krakowa. Największe wrażenie z zewnątrz obiektu robi bogato zdobiona fasada budynku bramnego, z rzeczywistej wielkości kamiennymi figurami Piastów. Brama jest uznawana przez ekspertów za najznakomitszy zabytek renesansu w środkowej Europie. W zamkowych salach mieści się Muzeum Piastów Śląskich.

Zamek Grodno na Dolnym Śląsku

Wśród architektonicznych perełek Dolnego Śląska wyróżnia się z pewnością Zamek Grodno w Zagórzu Śląskim, zlokalizowany na Górze Choina nad Jeziorem Bystrzyckim. Obiekt jest średniowieczną warownią, powstałą w XIII wieku. Obecnie w środku obiektu znajduje się muzeum i gospoda dostępna dla turystów. Ciekawostką jest „szkielet” księżniczki w zamkowej wieży, nawiązujący do legendy.

Ruiny zamków w Polsce – Zamek Ogrodzieniec

W naszym kraju względnie niewielka część zamków jest odnowiona, dostępna dla turystów czy przerobiona na hotel bądź inny obiekt. Większość to ruiny i opuszczone zamki w Polsce. Mimo to niektóre z nich prezentują się naprawdę wyjątkowo. Przykładem jest Zamek Ogrodzieniec zlokalizowany w Jurze Krakowsko-Częstochowskiej. Obiekt stał się sławny również poza granicami kraju, ponieważ to w nim w 2019 roku kręcono sceny netfliksowego serialu „Wiedźmin”.

Partnerzy