Zresetuj hasło

Wynajem krótkoterminowy. Jak zacząć i co wiedzieć?

Wynajem mieszkania od lat stanowi sprawdzony pomysł na zwiększenie comiesięcznych dochodów, a dla niektórych inwestorów jest on podstawowym źródłem utrzymania. Co ciekawe, z roku na rok coraz większa ilość właścicieli nieruchomości decyduje się na wynajem krótkoterminowy, który przy spełnieniu pewnych warunków, może okazać się dużo bardziej opłacalny. Jeśli zastanawiasz się, czy warto wynajmować lokal właśnie w ten sposób, koniecznie sprawdź nasz poradnik. Dowiedz się, co to jest najem krótkoterminowy i kiedy najbardziej się opłaca.

Kiedy warto postawić na krótkoterminowy najem?

Istnieje wiele czynników, które powodują, że dane mieszkanie znacznie łatwiej będzie wynająć w formie krótkoterminowego niż długoterminowego najmu. Obniżenie zainteresowania wynajęciem lokalu na dłuższy okres powodują m.in.:

  • brak przypisanego do mieszkania miejsca parkingowego,
  • nieatrakcyjna lokalizacja,
  • zabudowa przemysłowa lub biurowa w najbliższym sąsiedztwie,
  • brak istotnych udogodnień (szkół, sklepów, gabinetów lekarskich) w pobliżu,
  • zbyt mały bądź zbyt duży metraż.

Inwestorzy, nie chcąc, by mieszkanie stało puste, w takich sytuacjach coraz częściej stawiają na najem krótkoterminowy, udostępniając najemcom swoje lokale na kilka tygodni, dni, a nawet godzin. Co istotne, tego rodzaju wynajem wiąże się zwykle z wyższą stopą zwrotu. Stawka za jeden nocleg w kilkuosobowym, przestronnym i komfortowo wyposażonym apartamencie, zlokalizowanym w atrakcyjnej części miasta, może wynosić nawet kilkaset złotych.

Gdzie wynajem krótkoterminowy się opłaca?

Szczególne zainteresowanie ofertami najmu krótkookresowego tradycyjnie odnotowuje się w miejscowościach popularnych wśród turystów. Wynajem całego mieszkania wraz z kuchnią i łazienką to komfortowa alternatywa dla spędzania urlopu w hotelu. Jednak wynajem krótkoterminowy cieszy się popularnością nie tylko w nadmorskich czy górskich kurortach. Również w dużych miastach taka forma zarabiania na najmie nieruchomości okazuje się atrakcyjną inwestycją. Metropolie przyciągają przede wszystkim ludzi biznesu, studentów, ale także turystów. Jednak nie tylko osoby prywatne chętnie wynajmują mieszkania na czas pobytu w mieście – z takiego modelu współpracy coraz częściej korzystają także firmy, poszukujące zakwaterowania dla swoich pracowników.

Zalety najmu krótkoterminowego

Z punktu widzenia inwestora taka forma udostępniania mieszkania ma swoje istotne zalety. Należą do nich m.in.:

  • wysoka stopa zwrotu z inwestycji – wynajem na krótki termin ze względu na wyższe stawki, często jest bardziej opłacalny niż długoterminowa umowa,
  • bezpieczeństwo finansowe – najem krótkoterminowy zakłada płatność dokonywaną zazwyczaj przed udostępnieniem lokalu, dzięki czemu właściciel nie musi obawiać się nieuczciwych najemców,
  • pełna kontrola wynajmowanego lokalu – każdorazowo po opuszczeniu mieszkania przez klientów, właściciel może kontrolować mieszkanie, mając bieżącą wiedzę na temat jego aktualnego stanu technicznego.

Najem krótkoterminowy – przepisy podatkowe

Jeśli chodzi o wynajem krótkoterminowy, przepisy fiskalne jasno precyzują, że czerpanie zysków z udostępniania lokali wiąże się z koniecznością zapłaty podatku. Podobnie jak w przypadku innych forma działalności gospodarczej, inwestor ma 3 podstawowe możliwości rozliczania się z fiskusem, do których należą:

  • opodatkowanie na zasadach ogólnych (skala podatkowa),
  • zryczałtowany podatek dochodowy,
  • podatek liniowy.

Jeśli prowadzisz działalność gospodarczą, dochód z najmu musisz opodatkować w taki sam sposób, jak pozostałe przychody. Przedsiębiorców, których obroty przekraczają 200 000 zł rocznie, a którzy oferują najem krótkoterminowy, przepisy zobowiązują również do zapłaty podatku VAT, w wysokości 8%.

Najem krótkoterminowy – czy trzeba mieć własną działalność?

Wiele osób zastanawia się również, czy można oferować najem krótkoterminowy bez działalności gospodarczej. Działanie o charakterze incydentalnym, obejmujące np. wynajem własnego lokalu na kilka dni podczas urlopu, trudno określać mianem prowadzenia działalności. Jednak regularne najmowanie lokalu, nieustanne poszukiwanie klientów oraz zamieszczanie ogłoszeń, będzie już traktowane jako biznes i będzie wymagało rejestracji firmy.

Partnerzy