Zresetuj hasło

W co wyposażyć hotel dla pracowników?

Hotele pracownicze to miejsca tymczasowego zamieszkania dla osób oddelegowanych do pracy w innym mieście. Zazwyczaj są wynajmowane na kilka tygodni lub miesięcy, rzadziej na parę lat. Dobrze wyposażony pokój w takim obiekcie powinien umożliwić gościom odpoczynek po pracy i zapewnić komfortowe warunki. Co powinno znaleźć się w pokoju i hotelu robotniczym?

Hotel dla pracowników – dla kogo będzie odpowiedni?

Hostel dla pracowników to miejsce, w którym można zatrzymać się zarówno w czasie dłuższej delegacji, jak i kilkudniowej podróży służbowej. Hotel pracowniczy jest zazwyczaj wybierany przez przedsiębiorstwa, których pracownicy wykonują wielomiesięczne lub kilkutygodniowe projekty, zadania i inwestycje poza siedzibą firmy, w dużym oddaleniu od miejsca zamieszkania. To rozwiązanie często wybierane przez przedsiębiorstwa z branży budowlanej, które często działają na terenie całego kraju, budując kolejne inwestycje.

Nocleg dla pracowników w wygodnym pokoju – co powinno się w nim znaleźć?

Hotel robotniczy powinien zapewniać pracownikowi odpowiedni komfort i wypoczynek po ciężkim dniu pracy. Musi zatem zawierać wszystko to, co niezbędne do wygodnego codziennego życia. Co istotne, pokoje pracownicze mają też obowiązek spełniać podstawowe warunki określone w odpowiednim rozporządzeniu Ministra Pracy, Płac i Spraw Socjalnych.

Wyposażenie pokoi hotelowych, niezależnie od kategorii hotelu, powinno zawierać niezbędne meble i akcesoria. Każda osoba zamieszkująca w pokoju musi mieć do swojej dyspozycji łóżko do spania z materacem. Niezbędnym wyposażeniem jest też pościel złożona z kołdry albo dwóch koców, a także komplet bielizny pościelowej i poduszka. Ponadto obowiązkowe wyposażenie obejmuje krzesło oraz szafę na ubrania albo jej wydzieloną część. Co istotne, każdy z pracowników musi mieć owe meble do swojej dyspozycji. To oznacza, że gdy w pomieszczeniu mieszkają np. dwie osoby, to każda z nich musi mieć do indywidualnej dyspozycji krzesło oraz całą szafę lub przynajmniej przeznaczoną dla siebie jej część. Powyższe wyposażenie pokoi hotelowych dotyczy zarówno pomieszczeń jednoosobowych, jak i przygotowanych dla większej liczby osób.

Każdy pokój w hostelu robotniczym musi też zawierać stół, zasłony w oknach oraz lustro. Nieobowiązkowym, ale bardzo wskazanym wyposażeniem są też półki, regały oraz szafki na naczynia i żywność.

Hostel dla pracowników – komfort i niska cena

Hotelu robotniczego nie należy porównywać z hotelem czy pensjonatem, jakiego szuka się podczas planowania urlopu. Obiekt ten nie musi zatem oferować licznych udogodnień i atrakcji, z jakich korzysta się zwykle podczas pobytu rekreacyjnego. Muszą w nim jednak panować komfortowe warunki, dzięki którym pracownik odpocznie po ciężkim dniu wyzwań zawodowych, a także wyśpi się w wygodnym łóżku. Pokoje muszą być zadbane i czyste. Od dużego metrażu znacznie ważniejsze jest miękkie łóżko. Jeden pokój pracowniczy powinien być przeznaczony dla maksymalnie trzech osób.

Komfortowe wyposażenie hoteli pracowniczych powinno iść w parze z niską ceną. Ważną zaletą obiektów tego typu jest bowiem atrakcyjny koszt wynajmu, znacznie niższy niż w przypadku noclegów w standardowym hotelu.

Hotel dla pracowników o podwyższonym standardzie

Wiele osób, które zamieszkują w hotelu pracowniczym przez wiele miesięcy, wybiera pokoje o podwyższonym standardzie. Takie pomieszczenia, poza podstawowym wyposażeniem, mają również wiele innych mebli i urządzeń. W hotelach robotniczych pierwszej oraz drugiej kategorii w pokojach często znajdują się chłodziarka, radio, telewizor, fotele, a niekiedy również elementy dekoracyjne. W hotelach o podwyższonym standardzie zazwyczaj w pokojach jest prywatna łazienka. Ważne jest również, aby w obiekcie dostępny był Internet bezprzewodowy, niezależnie od standardu hotelu.

Hotel pracowniczy – obowiązkowe wyposażenie łazienki

Hotel dla pracowników najczęściej oferuje swym gościom pokoje bez aneksu kuchennego i łazienki. Oczywiście pomieszczenia te muszą znajdować się w obiekcie, a goście muszą mieć do nich zapewniony łatwy i wygodny dostęp. Najczęściej na każdym piętrze znajduje się przynajmniej jedna łazienka i toaleta, choć zaleca się, aby ich ilość była możliwie jak największa. To zapewni wygodę i poczucie prywatności gościom. W każdej łazience powinna znaleźć się kabina prysznicowa oraz umywalka z lustrem.

Kompleksowe wyposażenie kuchni w hotelu

W pokojach pracowniczych bardzo rzadko znajduje się aneks kuchenny, jednakże kuchnia musi obowiązkowo znajdować się w hotelu. Najlepiej, aby na każdym piętrze mieściło się pomieszczenie kuchenne, jednakże nie jest to obowiązkowe.

W każdej kuchni musi natomiast znaleźć się niezbędny sprzęt. Lodówka, kuchenka gazowa lub elektryczna, ewentualnie kuchenka mikrofalowa, piekarnik i zmywarka to sprzęty, których nie może zabraknąć w żadnej hotelowej kuchni. Goście powinni mieć też do swojej dyspozycji naczynia i sztućce, dzięki którym wygodnie przygotują i spożyją posiłek. Obowiązkowym wyposażeniem kuchni są też meble, takie jak duży stół z kilkoma krzesłami, szafki i półki.

Dobry hotel dla pracowników – czyli jaki?

Coraz więcej przedsiębiorstw reklamuje swe usługi jako ogólnopolskie. Zmieniające się wymagania klientów i duża konkurencja w wielu branżach sprawiają, że obecnie wiele firm świadczy swe usługi na terenie całego kraju. Z tej przyczyny realizacja zleceń, a także spotkania biznesowe czy delegacje w różnych miastach Polski są coraz powszechniejsze. Nie dziwi więc, że coraz więcej firm decyduje się skorzystać z oferty hoteli pracowniczych. Na co zwracają uwagę klienci wybierający hotele robotnicze? Jak wyposażyć i urządzić hotel, by zapewnić sobie zainteresowanie gości?

Dla klientów bardzo ważne jest wyposażenie hoteli. Im więcej przydatnych sprzętów i mebli znajduje się w pokoju, tym lepiej, ponieważ klient może poczuć się w hotelu prawie jak w domu. Nie należy jednak przesadzać z ilością mebli i dodatków, ponieważ te zapewne przełożą się na wyższą cenę. A koszt wynajmu jest bardzo ważny dla klienta. Dlatego też dobry pokój w hotelu pracowniczym powinien zawierać przynajmniej podstawowe sprzęty i umeblowanie, które zapewnią gościom komfort codziennego życia.

Klienci zwracają też uwagę na cenę. To bardzo ważne, zwłaszcza w sytuacji, gdy firma wynajmuje więcej pokoi dla sporej grupy pracowników na długi czas, nawet kilkumiesięczny. W takim przypadku istotne jest, aby cena wynajmu nie była zbyt wysoka. Dobrą praktyką, która z pewnością ucieszy klienta, jest możliwość negocjacji cen przy długim okresie wynajmu dla większej liczby osób.

Należy przy tym pamiętać, że cena nie zawsze jest głównym czynnikiem decydującym o wyborze hotelu dla pracownika. Jeśli firmie zależy na dobrych relacjach na linii pracownicy-szef, to musi ona dbać o to, aby służbowe lokum zapewniało im wygodne, domowe warunki. To miejsce, w którym pracownicy mają wypoczywać, regenerować się i zbierać siły na kolejny dzień w pracy. Właściciel hotelu powinien więc zadbać o to, aby korzystna cena wynajmu szła w parze z odpowiednim wyposażeniem i standardem lokalu.

Partnerzy