Sandomierz to niezwykłe miasto o tysiącletniej historii, położone malowniczo na nadwiślańskiej skarpie stanowiącej strome zakończenie Gór Świętokrzyskich. Liczne zabytki i piękne okolice sprawiają, że do Sandomierza od lat zjeżdżają turyści poszukujący miejsca, w którym można zarówno odpocząć, jak i dużo pozwiedzać.
Sandomierz to królewskie miasto. Tu wszystko Ci służy
Choć do słonecznych Włoch jest z Sandomierza daleko, to miasto bywa nazywane Małym Rzymem, ponieważ – tak jak Wieczne Miasto – leży na siedmiu wzgórzach. To niejedyna cecha wyróżniająca tę wyjątkową miejscowość. Sandomierz słynie ze swej królewskości, mistyczności i średniowiecznego klimatu, tak chętnie wykorzystywanego w miejscowych atrakcjach. W mieście regularnie odbywają się m.in. Międzynarodowy Turniej Rycerski o Miecz Zawiszy Czarnego, Jarmark Jagielloński, Sandomierskie Wieczory Organowe czy Festiwal Filmów Niezwykłych. Miłośnicy historii odkryją tu mnóstwo zabytków, a osoby poszukujące ciszy i spokoju zachwycą się niezapomnianym rejsem po Wiśle o zachodzie słońca oraz przechadzkami spokojnymi uliczkami Starego Miasta.
Sandomierz – zabytki, które musisz zobaczyć
Co jeszcze skrywa Sandomierz? Zabytki tego niezwykłego miasta zachwycą najbardziej wymagających turystów. Zwiedzanie Sandomierza rozpocznij od Bramy Opatowskiej, czyli gotyckiej budowli pochodzącej z drugiej połowy XIV wieku. Brama wjazdowa została zbudowana na rozkaz Kazimierza Wielkiego, jako element murów obronnych w mieście. Niegdyś sandomierskich murów strzegły cztery bramy, do dziś jednak zachowała się jedynie Brama Opatowska. Warto wejść na szczyt 30-metrowego budynku, aby podziwiać malowniczą okolicę.
Sandomierz – Stare Miasto
Brama Opatowska prowadzi do Starego Miasta. Znajdziesz tu większość najważniejszych sandomierskich atrakcji. Stare Miasto może się poszczycić piękną, oryginalną zabudową architektoniczną. Składa się z prostokątnego Rynku, wokół którego znajduje się charakterystyczny zespół budowli o średniowiecznym, szachownicowym układzie. To jedna z najbardziej atrakcyjnych i najlepiej zachowanych starówek w Polsce, wpisana do rejestru zabytków o światowej randze.
Jednak to niejedyna ciekawostka, jaką można powiedzieć o centrum miasta Sandomierz. Stare Miasto, a konkretnie sandomierski rynek, jest unikatowy ze względu na brak poziomu i mocne przechylenie w kierunku wschodnim. Koniecznie wybierz się na spacer po rynku, aby przekonać się, że różnica wysokości aż 15 metrów jest naprawdę odczuwalna.
Sandomierz – Ratusz
W samym centrum rynku znajduje się Ratusz z XIV wieku – najbardziej charakterystyczna budowla w mieście. Pierwotnie budynek powstał w stylu gotyckim, ale dwa wieki później przebudowano go w stylu renesansowym, dodając charakterystyczną attykę. Na południowej ścianie budowli znajduje się oryginalny zegar słoneczny, wykonany w ciekawej technice sgraffito.
Podziemia sandomierskie
Co warto zobaczyć w Sandomierzu? Z pewnością dobrze jest zajrzeć… pod poziom gruntu! W kamienicy Oleśnickich w rynku znajduje się zejście do sandomierskich podziemi. Pochodzące z XV i XVI wieku piwnice mieszczan oraz ich składy kupieckie ciągną się na długości aż 500 metrów i sięgają 12 metrów poniżej poziomu rynku. Zwiedzając podziemia z przewodnikiem, poznasz historię o Halinie Krępiance, która podstępem wprowadziła tu wojska tatarskie. Najeźdźców zasypano pod ziemią, ratując w ten sposób miasto.
Zamek w Sandomierzu
W królewskim mieście musi znajdować się królewski zamek! Na ulicy Zamkowej stoi zatem stara gotycka budowla z XIV wieku. Zamek powstał w miejscu wcześniejszego grodu. Za czasów grodu zamek był wykonany z drewna. Już w XII wieku został stałą rezydencją książąt dzielnicowych, którzy rządzili ziemią sandomierską. Budowę zamku murowanego zarządził sam Kazimierz Wielki w XIV wieku.
Krzemień Pasiasty – Sandomierz
Sandomierz jest nazywany Światową Stolicą Krzemienia Pasiastego, czyli wykorzystywanego w biżuterii minerału, znanego również jako Kamień Optymizmu. Przy ulicy Zamkowej znajduje się nietypowy pomnik w kształcie dużego pierścienia z krzemieniem pasiastym. Piękny kamień w „oczku” pierścionka waży aż 30 kilogramów! Niedaleko pomnika mieści się pracownia Cezarego Łutowicza – artysty, który jako pierwszy wykorzystał krzemień pasiasty w biżuterii kilka dekad temu. W pracowni – podobnie jak w kilku innych lokalizacjach w mieście – kupisz atrakcyjne wyroby biżuteryjne z tym wyjątkowym kamieniem.
Ucho igielne Sandomierz
Ucho Igielne przy ulicy Zamkowej to ostatnia istniejąca furta w murach obronnych miasta. Swą nazwę zawdzięcza wąskiemu kształtowi, zwężonemu na dole i rozszerzającemu się ku górze, który przypomina ucho igły. To charakterystyczne miejsce stanowi punkt wypadowy do wąwozów: Królowej Jadwigi i Świętojakubskiego. Legenda głosi, że furta zamyka się, gdy przejdzie przez nią osoba mająca dużo na sumieniu.
Sandomierska katedra
Plan zwiedzania Sandomierza nie może obejść się bez wizyty w Katedrze NMP, zlokalizowanej po wschodniej stronie zamku, przy ulicy Katedralnej. XIV-wieczna świątynia gotycka została wzniesiona przez Kazimierza Wielkiego jako próba odkupienia jego win – król kazał bowiem utopić wikariusza krakowskiego. Jako że katedra w Sandomierzu była tylko jednym z wielu kościołów ufundowanych przez władcę, rychło zdjęto nałożoną na niego klątwę.
W skarbcu w świątyni znajdują się relikwie Drzewa Krzyża Świętego, ofiarowane przez Władysława Jagiełłę, a także przywilej II lokacji miasta z XIII wieku. Uwagę zwracają też imponujące freski bizantyjsko-ruskie i niezwykły kalendarz składający się z 12 obrazów.
Dom Długosza – Sandomierz
W pobliżu sandomierskiej katedry znajduje się Dom Długosza – piękna budowla z czerwonej cegły, wzniesiona w XV wieku, ufundowana przez Jana Długosza. Obecnie mieści się w nim Muzeum Diecezjalne z wartościowymi eksponatami sztuki sakralnej, takimi jak rękawiczki królowej Jadwigi i 100 ksiąg drzewnych. Zobaczysz tu również włosy Napoleona, fajkę Mickiewicza czy stopy słonia.
Zwiedzanie Sandomierza to świetny pomysł na weekendowy wypad lub dłuższy urlop. Niezależnie od tego, jak długi wypoczynek wybierzesz, na spijtanio.eu z łatwością znajdziesz idealne miejsce noclegowe.