Zresetuj hasło

Kolory szlaków – co oznaczają kolory szlaków górskich?

Oznaczenia szlaków turystycznych pozwalają na lepszą organizację wędrówek po górach. Planując trekking lub wycieczki krajoznawcze, sprawdź dokładnie kolory szlaków, które napotkasz podczas wyprawy. Co one oznaczają? Szczegółowe wyjaśnienie znajdziesz w poniższym artykule.

Dlaczego kolory szlaków turystycznych są tak ważne?

Właściwe znakowanie szlaków turystycznych ma na celu ułatwienie turystom bezpiecznego dotarcia do ciekawych miejsc w danym regionie. Na terenie rezerwatów przyrody i parków narodowych oznaczone kolorami szlaki są ponadto zazwyczaj jedynymi dopuszczalnymi trasami, po których mogą poruszać się turyści bez konieczności uzyskania specjalnych zezwoleń. Wbrew powszechnym opiniom kolory szlaków górskich nie informują o poziomie trudności danej trasy, a jedynie identyfikują konkretne szlaki w terenie.

Ze względów historycznych większość polskich szlaków ma oznakowanie zgodne z wytycznymi określonymi przez Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze. To w gestii PTTK jest zresztą wytyczanie i znakowanie szlaków lądowych (w tym zarówno górskich, jak i nizinnych), wodnych, narciarskich, rowerowych, kajakowych oraz jeździeckich. Podczas znakowania tras instytucja ta bierze pod uwagę przede wszystkim częstość odwiedzania, dostępność oraz atrakcyjność danych obszarów.

Górskie szlaki turystyczne – kolory

Wyróżnia się pięć kolorów szlaków turystycznych górskich. Należą do nich:

– niebieski – trasa dalekobieżna,

– czerwony – główny szlak, najciekawszy pod kątem przyrody i krajobrazów,

– zielony – szlak krótki, obejmujący najkrótszą drogę do charakterystycznych miejsc i atrakcji w danym regionie,

– czarny – krótka trasa dojściowa,

– żółty – krótki szlak łącznikowy.

Szlaki górskie – kolory tras i zakrętów

Znaki górskich szlaków pieszych są malowane na prostokątnym, białym tle o wymiarach 150 x 90 mm. Przypominają wyglądem flagę składającą się z trzech pasków poziomych: dwóch białych na górze oraz na dole, a także środkowego pasa o konkretnej barwie, wskazującego na dany szlak. Oznaczenia te są malowane w odległości nie większej niż 200 metrów od siebie.

Początek oraz koniec trasy jest oznaczany białym kołem o średnicy 100 mm, w środku którego znajduje się mniejsze koło o średnicy 40 mm, występujące w kolorze odpowiadającym kolorowi szlaku. Jeśli więc np. zobaczysz w górach wspomniany znak z żółtym kołem wewnątrz, to oznacza start lub koniec krótkiego szlaku łącznikowego.

Na szlaku zwróć też uwagę na inne oznaczenia. Jeśli zobaczysz nad podstawowym znakiem biały wykrzyknik, to wiedz, że znajdujesz się na obszarze trudnym orientacyjnie bądź na ścieżce z niespodziewaną zmianą kierunku przebiegu trasy. Znaki skrętu informujące o zmianie kierunku bądź przebiegu szlaku występują z kolei z załamaniem pod kątem 135 albo 90 stopni. Są one umieszczane przed skrętem, a strzałka malowana jest za miejscem zmiany kierunku trasy. Wszystkie znaki są rozmieszczane nie rzadziej niż co 200 metrów od siebie. Dzięki temu są one dobrze widoczne dla turystów i gwarantują, że nikt nie zboczy z trasy, a tym samym nie zgubi się.

Kolory szlaków – kombinacje i znaki specjalne

Na terenie górskim możesz też spotkać kombinacje szlaków, czyli trasy krzyżujące się bądź biegnące równolegle. Często występują ponadto znaki specjalne, które są umieszczane na szlakach przebiegających w pobliżu miejsc szczególnie wartych zobaczenia. Znaki o kształcie białego prostokąta ze strzałką wewnątrz informują, że niedaleko znajduje się obiekt noclegowy, białe trójkąty ze środkiem o barwie konkretnego szlaku mówią, że w pobliżu umieszczono punkt widokowy, z kolei białe półkole z mniejszym kolorowym półkolem w środku pokazuje, że w bliskiej odległości mieści się źródło wody.

W górach znajdziesz także kierunkowskazy, które skierują Cię na dany szlak. Poza kolorem określają one również orientacyjny czas potrzebny na dotarcie do celu. Na szlakach obowiązuje ruch prawostronny. W okresie od 1 marca do 30 listopada większość szlaków górskich jest zamknięta dla turystów od zmierzchu do świtu.

Jak już wspomniano, kolory szlaków turystycznych nie wskazują poziomu trudności danej ścieżki. To, która trasa jest najtrudniejsza, a która najłatwiejsza, jest kwestią indywidualną, podobnie jak czas potrzebny do jej przejścia. Niektóre szlaki wydają się bardzo proste: równe, szerokie i bez wzniesień, inne natomiast są wyposażone w urządzenia asekuracyjne, np. drabinki, klamry i łańcuchy, przez co mogą wymagać dodatkowych umiejętności. Dlaczego więc szlaki czarne uznawane są często za trudniejsze niż inne? Błąd ten może wynikać z faktu, że są to ścieżki łącznikowe, skrótowe, co często wiąże się z większym zróżnicowaniem terenu, a przez to wyższym stopniem trudności.

Przed wyruszeniem w góry zapoznaj się z dokładnym przebiegiem trasy, którą chcesz przejść i sprawdź, jakie szlaki biegną po tym terenie. W ten sposób przygotujesz się na ewentualne trudności i zwiększysz swoje bezpieczeństwo. Bądź świadomy różnych zdarzeń, np. tego, że zaskoczy Cię pogoda albo będziesz potrzebować większej liczby przerw. Jeśli wyruszasz w góry z rodziną, zwłaszcza z małymi dziećmi, najlepiej wybieraj trasy główne, o płaskim ukształtowaniu terenu i malowniczych krajobrazach wokół. Czy wiesz, że w samym Tatrzańskim Parku Narodowym jest aż 275 kilometrów znakowanych szlaków dla turystów? Tak ogromny wybór tras pozwoli Ci dopasować drogę do indywidualnych wymagań i oczekiwań.

Kolory szlaków górskich dla narciarzy

Zupełnie inaczej prezentują się natomiast oznaczenia szlaków narciarskich. Jeśli więc przebywasz w górach, aby pojeździć na stoku, dla własnego bezpieczeństwa poznaj specjalne oznaczenia tras zjazdowych. W tym przypadku kolory szlaków wiążą się z trudnością danej trasy. Wyróżnia się pięć oznaczeń kolorystycznych:

– szlak żółty – określający trasy nieprzygotowane i niepatrolowane,

– czarny – trasy bardzo trudne, przeznaczone dla doświadczonych narciarzy,

– czerwony – szlaki trudne,

– niebieski – trasy łatwe,

– zielony – szlaki bardzo łatwe, przeznaczone dla początkujących narciarzy.

Znajomość owych oznaczeń pozwoli Ci dopasować trasę zjazdu do indywidualnych umiejętności, a tym samym zadbać o swoje bezpieczeństwo.

Partnerzy