Coraz więcej obiektów noclegowych chce uniknąć płacenia prowizji portalom rezerwacyjnym. I jest to dość zrozumiałe, biorąc pod uwagę fakt, że wysokość prowizji sięga czasem nawet 25% wartości doby noclegowej. Co mogą zrobić właściciele obiektów noclegowych, by zwiększyć przychód z rezerwacji bezpośrednich?
Ważne są relacje z gośćmi. Taniej jest podtrzymać kontakt z istniejącym klientem niż zdobyć nowego. Gość zaangażowany emocjonalnie to dodatkowa promocja. Pewnie nieraz będzie opowiadał o wakacjach znajomym.
Jak pozyskać lojalnego gościa obiektu noclegowego?
Ważny jest każdy aspekt: pierwsza rozmowa telefoniczna, pierwszy uśmiech na recepcji. To czy jajecznica była ciepła czy tylko letnia, czy w pokoju była możliwość regulacji temperatury, gdy na zewnątrz było +36 stopni. To czy oferta, którą internauta znalazł na stronie internetowej była zgodna z prawdą.
Warto zainicjować rozmowę, poznać gościa, dowiedzieć się co lubi, z czego jest dumny i co jest mu potrzebne do dobrego wypoczynku.
Przy wyjeździe można zaproponować uproszczoną formę programu lojalnościowego. Na przykład Twój gość dostanie o jedną dobę więcej przy kolejnej wizycie trwającej nie krócej niż 5 dni w momencie, gdy dokona bezpośredniej rezerwacji.
Jeżeli Twój gość pojawia się u Ciebie po raz drugi postaraj się odpowiednio go przywitać. W pokoju zostaw drobny upominek np. pocztówkę z wypisanymi życzeniami miłego pobytu bądź zaproszeniem do kawiarni na kawę i ciastko.
Staraj się szczególnie zaopiekować gościem, który robi u Ciebie bezpośrednią rezerwację. Pamiętaj, że koszt gorącej kawy i kawałka dobrego ciasta jest znacznie mniejszy niż 25% prowizji, którą ściągnąłby od Ciebie portal rezerwacyjny.
Strona internetowa obiektu noclegowego
Masz wizytówki na portalach noclegowych? Dbasz o zwiększenie zasięgu i dotarcie do potencjalnych klientów?
A jak wygląda strona internetowa twojego obiektu? Niestety często można spotkać się z tym, że właściciele pensjonatów i innych obiektów agroturystycznych nie mają stron internetowych, a całą promocję prowadzą przez media społecznościowe.
Strona internetowa to podstawa. To tu możesz przedstawić obiekt, jego historię, zespół, pokazać dogodny dojazd i za sprawą galerii zdjęć lub spotu pokazać swój obiekt noclegowy.
Jeżeli Twoja strona powstała kilkanaście lat temu, to zwróć uwagę na to, czy jest responsywna tzn. można ją bez problemu otworzyć również na urządzeniach mobilnych. Opisując pokoje zadbaj o to, by do każdego pokoju przypiąć właściwe zdjęcia. Z pewnością nie chcesz rozczarowanego gościa, który myślał, że dany pokój ma balkon z widokiem na góry, a okazało się, że okna wychodzą na drugi budynek.
Aktywna promocja na Śpijtanio.eu – bez prowizji
Co jeszcze pomoże Ci sprzedawać obiekt noclegowy bezpośrednio? Wypróbuj portal Śpijtanio.eu. Załóż bezpłatną wizytówkę: opisz obiekt, dodaj zdjęcia i kontakt do siebie. Wtedy, gdy zdecydujesz się na promocję włącz płatną reklamę. Nie ponosisz kosztu abonamentu, nie rozliczasz się za prowizję, a jedynie za reklamę, którą wykupisz na portalu. Potencjalny gość, po zobaczeniu twojej reklamy dokonuje rezerwacji u Ciebie.