Zresetuj hasło

Gdzie najlepiej wybrać się na żagle w Polsce?

Uwielbiasz żeglować i marzysz o urlopie spędzonym na pokładzie jachtu? A może dopiero stawiasz pierwsze żeglarskie kroki i chcesz bezpiecznie rozpocząć swą przygodę z tym pięknym sportem? Z tego artykułu dowiesz się, jakie są najlepsze szlaki i jeziora do żeglowania w Polsce. Sprawdź, gdzie wybrać się na weekend lub dłuższe wakacje.

Gdzie na żagle w Polsce? Wybierz Mazury!

Mazury bez wątpienia stanowią najczęściej wybierany kierunek przez miłośników żeglarstwa. Nic dziwnego – doskonałe warunki naturalne, świetna infrastruktura turystyczna, a do tego piękna przyroda sprawiają, że jest to prawdziwy raj dla żeglarzy. Niemal trzydzieści mazurskich jezior połączonych kanałami tworzy najpopularniejszy, unikatowy na skalę kraju akwen dla żeglarzy. Szlak liczy ok. 120 km i każdego roku przepływa przez niego prawie 20 tysięcy jachtów.

Jednym z najpiękniejszych, a przy tym idealnych do żeglowania akwenów są Mamry. Zalesiona i urozmaicona linia brzegowa tworzy sielankowy pejzaż, ale występujące na dnie płycizny utrudniają nawigację. To sprawia, że zbiornik ten jest przeznaczony raczej dla doświadczonych żeglarzy. Na zachodnim brzegu jeziora występują liczne wysepki z rezerwatami przyrody. Możesz tu zacumować w Węgorzewie albo w małym porcie Mamerki.

Kolejnym wartym odwiedzenia miejscem na Mazurach jest Niegocin. To jezioro o powierzchni ponad 2600 ha, na którym często odbywają się regaty i konkursy, np. Mistrzostwa Polski Jachtów Kabinowych. Przez akwen ten biegnie szlak, którym dopłyniesz do Rucianego-Nidy, Mikołajek, Węgorzewa oraz Giżycka, nazywanego stolicą polskiego żeglarstwa.

Jeśli natomiast poszukujesz miejsca idealnego do odpoczynku w malowniczych okolicznościach przyrody, wybierz Jezioro Ryńskie. Akwen wyróżnia się efektowną linią brzegową obfitującą w wyspy, zatoczki i półwyspy. Na szczególną uwagę zasługuje zatoka Rominek, która przypomina kształtem norweski fiord. Podróż warto zakończyć w porcie w Rynie i zwiedzić główną atrakcję miejscowości – okazały zamek krzyżacki.

Szlaki żeglarskie w Polsce na Pomorzu

Mazury obejmują z pewnością najsłynniejsze szlaki żeglarskie w Polsce. To jednak nie znaczy, że w innych częściach kraju miłośnicy żeglowania nie mają możliwości uprawiania swojego hobby.

Dużą popularnością cieszy się zwłaszcza Bałtyk, pozwalający na żeglowanie zarówno na otwartym morzu, jak i w Zalewie Wiślanym, Zatoce Puckiej oraz Zatoce Gdańskiej. Warto również zdecydować się na rejs po Pętli Żuławskiej o długości 303 km, a także po jeziorach np. Brodnie Wielkim w pobliżu Kartuz oraz Charzykowskim, które stanowi jedną z kolebek polskiego żeglarstwa. Warte odwiedzenia są też jeziora: Raduńskie, Wdzydze i Rychnowskie. W województwie zachodniopomorskim wybierz się natomiast nad Zalew Kamieński i Szczeciński oraz jeziora Drawsko, Miedwie, Jamno i Wielimie.

Jeziora do żeglowania w Polsce na Podlasiu

Atrakcyjne tereny do żeglowania znajdziesz też na Podlasiu. To tu znajduje się jedno z największych i najbardziej malowniczych polskich akwenów – jezioro Wigry. Możesz też pływać po słynnych Jeziorach Augustowskich, Zalewie Sokólskim, jak również jeziorach Siemianowskim, Oleckim Wielkim i Rajgrodzkim.

Szlaki dla żeglarzy na Dolnym Śląsku

Na mieszkańców Dolnego Śląska czeka też wiele atrakcji i możliwości żeglowania. Główną drogą wodną jest Odra, która pozwala na swobodne dopłynięcie aż do Zalewu Szczecińskiego i Morza Bałtyckiego. Szczególnie wiele miejsc do cumowania znajdziesz we Wrocławiu. W województwie tym możesz też żeglować na znajdującym się w pobliżu Wrocławia Jeziorze Mietkowskim, stanowiącym największy akwen wodny w regionie, a także na Jeziorze Kunickim oraz w Ośrodku Wypoczynkowym „Jawornik” w Jaworze.

Jeziora dla żeglarzy w Wielkopolsce

Sporo atrakcyjnych propozycji ma dla żeglarzy województwo wielkopolskie. Liczne kanały i rzeki biegnące przez ten obszar tworzą Wielką Pętlę Wielkopolski, która łączy Bydgoszcz, Konin i Poznań. W regionie znajdują się ponadto jeziora z dobrą infrastrukturą żeglarską. Należą do nich m.in. jeziora Mikorzyńskie, Ślesińskie, Powidzkie, Błędno i Durowskie.

Partnerzy