Strach przed dalekimi podróżami i dużymi grupami oraz konieczność oszczędzania prowadzi do tego, że w czasach koronawirusa turyści coraz częściej skłaniają się ku innemu modelowi podróży. Wakacje w Polsce, a dla wielu osób odkrywanie uroków lokalnych miejscowości to teraz trend, który coraz częściej dotyczy urlopowiczów.
Największe miasta województwa śląskiego – Katowice, Częstochowa, Sosnowiec, Gliwice, Zabrze, Bytom, Tychy, Dąbrowa Górnicza, Chorzów – mają wiele do zaproponowania polskim turystom. Bardziej lub mniej znane atrakcje, czekają na ponowne odkrycie. Jakie ciekawe miejsca warto zobaczyć i gdzie szukać tanich noclegów?
Oto kilka naszych podpowiedzi.
1. Jasna Góra w Częstochowie
Sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej na Jasnej Górze co roku odwiedza miliony pielgrzymów z całego świata. Jasna Góra to miejsce kultu, kiedyś także twierdza, koszary, więzienie i rezydencja królewska.
Król Zygmunt III Waza w XVII wieku rozkazał zbudować wokół klasztoru paulinów warownię. Od tego czasu mnisi zostali zobowiązani do utrzymywania w twierdzy 150 żołnierzy. Co przydało się podczas „Potopu Szwedzkiego” w 1655 roku.
Jasną Górę często odwiedzali królowie. Dla nich zbudowano specjalną rezydencję, w której obradował Sejm w 1658 roku, a Michał Korybuta Wiśniowieckiego wyprawił swój ślub i wesele z austriacką księżniczką. Aktualnie sanktuarium pełni już tylko funkcję religijną i turystyczną. W swoich murach ma nadal wiele skrywanych sekretów. Pewnie niewielu turystów wie, że pod posadzką kaplicy Cudownego Obrazu znajduje się krypta ze szczątkami zakonników.
2. Szlaki w Rezerwacie „Sokole Góry” – Jura Krakowsko-Częstochowska
Leśny rezerwat przyrody o powierzchni ponad 333 hektarów, położony pomiędzy wsiami Olsztyn, Zrębice i Biskupice to jedna z największych atrakcji turystycznych Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Rezerwat to wzgórza wapienne przykryte lessem. Odnaleźć można tu też liczne jaskinie, w których bytują nietoperze i chrząszcze. Turyści mogą skorzystać z dwóch szlaków – czerwony Szlak Orlich Gniazd i czarny „im. Barbary Rychlik”, ze ścieżki edukacyjno-przyrodniczej oraz tzw. „Dróżki Św. Idziego”. W rezerwacie udostępniono również dwie skały do wspinaczki.
3. Pustynia Błędowska
Obszar około 33 km2 piasków leżący na pograniczu Wyżyny Śląskiej i Wyżyny Olkuskiej. To tu realizowana była ekranizacja „Faraona” Bolesława Prusa. A dawniej turyści mogli doświadczyć zjawiska fatamorgany.
Pustynia powstała w skutek działalności człowieka. Istniejący tu gęsty las w XIII wieku był intensywnie eksploatowany. Do kopalni srebra i ołowiu potrzebowano dużej ilości drewna. Intensywna wycinka drzew oraz pobór wód gruntowych doprowadziły do powstania pustyni.
4. Rosarium w chorzowskim Parku Śląskim
To największy w Polsce i jeden z największych w Europie różany ogród o powierzchni około 7 hektarów położony w Chorzowie. Rosarium zachwyca turystów już od 1968 roku. I nie przypomina ogrodów niemieckich czy angielskich. Rosarium ma kształt plastra miodu. W ogrodzie jest 375 komórek, w każdej z nich inna odmiana róży. Całość to pięknie wyeksponowane 30 tysięcy krzewów!
5. Palmiarnia w Gliwicach
Na terenie parku im. Fryderyka Chopina znajdziemy budynek o powierzchni 2 tys. m 2. Rośnie w nim ponad 5600 roślin. Najstarsze rośliny mają ponad 150 lat. Palmiarnia wydzielona jest na pięć pawilonów tematycznych: rośliny użytkowe, tropikalne, historyczne, sukulenty oraz akwaria. W pawilonach turyści mogą podziwiać nie tylko egzotyczne rośliny, ale również gady, żółwie, papugi i kanarki. Pierwsza szklarnia na terenie parku powstała już w 1880 roku. Od tego czasu była wielokrotnie przebudowywana.
6. Familoki i osiedla robotnicze na Śląsku
Familok to oczywiście nazwa pochodząca z języka niemieckiego, a znaczy tylko tyle co dom rodzinny. Czerwona cegła i prosty projekt architektoniczny – to główne skojarzenia, jakie nasuwać się mogą na myśl, gdy mówimy o śląskich osiedlach robotniczych. Domach zamieszkałych głównie przez rodziny górników i hutników. Jednak dla wielu osób osiedla robotnicze to prawdziwe perły Śląska.
Wystarczy tu chociażby wymienić Nikiszowiec w Katowicach (nazwa pochodzi od położonego nieopodal szybu górniczego). Osiedle z czerwonej cegły, składające się z 9 dużych budynków mieszkalnych wybudowano ponad 100 lat temu.
Giszowiec to z kolei przeciwieństwo Nikiszowca. Budynki stylizowane na ludowe, o dość niskiej zabudowie, komponują się z dużą ilością ogrodów i skwerów. Będąc na Śląsku odwiedźcie również osiedle pod lasem w Zgorzelcu, Kolonię Emma, Osiedle Borsiga.
7. Rezerwat przyrody Segiet w Bytomiu
Obszar rezerwatu to około 25 hektarów terenu położonego głównie w obszarze Bytomia i Tarnowskich Gór. Amatorzy pieszych wycieczek znajdą tu lasy bukowe, które porastają wyrobiska kopalniane. Najczęściej przez turystów odwiedzany jest Las Segiecki i Srebrna Góra. Ta została wpisana w 2017 roku na listę UNESCO. Znaleźć można tu drzewa w wieku nawet 150 lat. Las Segiecki to również czterokilometrowa ścieżka dydaktyczna. Dolina potoku, leśne stawy, punkt widokowy nad kamieniołomem, świergot ptaków i soczysta zieleń.