Wałbrzych to miasto leżące na południowym zachodzie Polski, w województwie dolnośląskim. Znajduje się w pasmie Gór Wałbrzyskich, a historycznie – na Dolnym Śląsku. Warto odwiedzić je chociaż raz, aby poznać jego atrakcje. Jeśli chodzi o ciekawe miejsca na turystycznej mapie Wałbrzycha, ośrodek naprawdę ma się czym pochwalić.
Zamek Książ w Wałbrzychu – perła turystyczna miasta
Do największych atrakcji bez wątpienia zalicza się Zamek Książ w Wałbrzychu. Dla rzeszy turystów to jedno z najciekawszych miejsc na całym Dolnym Śląsku. To nie tyle zamek, co okazały kompleks zamkowy, którego zwiedzanie może zająć cały dzień. Znajduje się w sercu Książańskiego Parku Krajobrazowego, nad rzeką Pełcznicą (dorzecze Odry). Góruje nad krajobrazem z wysokiego skalnego cypla w zakolu rzeki. Odwiedzający go turyści korzystają z okazji, aby zwiedzić też Przedgórze Sudeckie oraz Sudety Środkowe. Zespół zamkowo-parkowy „Zamek Książ” leży na ich granicy.
Kompleks zwraca uwagę niesamowitą architekturą, prócz tego budzi zaintrygowanie swoją historią. Osoby chcące poznać zamek w Wałbrzychu powinny przeznaczyć na to więcej czasu – nie tylko dlatego, że pod względem rozmiarów budowla ustępuje jedynie Wawelowi oraz zamkowi w Malborku. Czeka na nich kilka tras do wyboru, z czego każda oferuje nieco inne rozrywki. W zależności od opcji, na którą się zdecydują, mogą zwiedzić m.in. komnaty reprezentacyjne, pomieszczenia przebudowane przez nazistów, Hol Myśliwski, a także Czarny Dziedziniec, Salę Rycerską oraz Salę Konrada. Mają możliwość zobaczenia zamkowych podziemi, a dodatkowo mogą umówić się na nocne zwiedzanie z przewodnikiem.
Co warto zobaczyć w Wałbrzychu – atrakcje
Nie ulega wątpliwości, że Zamek Książ w Wałbrzychu to główny punkt miasta. Nie oznacza to jednak, że po jego zwiedzeniu pozostaje skupić się np. na spacerach górskimi szlakami, gdyż miejscowość nie ma nic więcej do zaoferowania. Wręcz przeciwnie. Kolejny istotny obszar to stara kopalnia, zlokalizowana na terenie zabytkowej Kopalni Węgla Kamiennego „Julia”. Jako atrakcja turystyczna jest znana stosunkowo niedawno – otworzono ją w 2014 roku. Nosi nazwę Centrum Nauki i Sztuki Stara Kopalnia Wałbrzych przeprowadził gruntowną rozbudowę Muzeum Przemysłu i Techniki działającego w tym miejscu od 1999 roku. Stworzył w ten sposób placówkę muzealną udostępnioną turystom.
Była „Julia” stanowi największą atrakcję turystyki poprzemysłowej w Polsce. Rozciąga się na powierzchni 4,5 hektara, można w niej zobaczyć zabytkowe obiekty poprzemysłowe, a także wyposażenie obejmujące kopalniany park maszynowy (odpowiednio zabezpieczony).
Wałbrzych co zwiedzić podczas pobytu?
Kolejne miejsce, które warto poznać w trakcie wycieczki po mieście, to plac Magistracki z neogotyckim ratuszem. Ośrodki takie jak Wałbrzych atrakcje mają zwykle skumulowane w pobliżu centralnej części. Historia miejscowości sięga wczesnego średniowiecza, ale dominująca zabudowa pochodzi z przełomu XIX i XX wieku. Można to dostrzec, wędrując od głównej ulicy (ul. Juliusza Słowackiego) Starego Miasta w stronę centrum.
Następna poza placem Magistrackim godna uwagi atrakcja to rynek, z którego słynie Wałbrzych Zabytki, które się przy nim znajdują, to barokowe oraz klasycystyczne odrestaurowane kamienice z XVIII i XIX wieku. Wśród nich największym zainteresowaniem zwiedzających cieszy się Kamienica nr 23 „Pod Kotwicą”, Kamienica nr 22 „Pod Trzema Różami” oraz mająca ponad 230 lat Kamienica „Pod Czterema Atlantami”. Dziś mieści się w niej „Biblioteka Pod Atlantami”.
Wałbrzych zabytki sakralne
Znaczna część turystów, którzy przyjeżdżają do miasta, zwraca uwagę na sakralne atrakcje, Wałbrzych ma ich całkiem dużo. Trzy znajdują się w jednym miejscu (przy rynku), przez co można potraktować je jako jedną. Główna świątynia miejscowości to kolegiata pw. Świętych Aniołów Stróżów powstała na miejscu XV-wiecznego kościoła św. Michała. Druga budowla sakralna to XIV-wieczny Kościół Matki Boskiej Bolesnej, przebudowany kilka wieków później w stylu barokowym. To świątynia patronki miasta, uznawanej za Panią Wałbrzycha.
Ostatnia, trzecia świątynia, to Kościół Zbawiciela, uważany za perłę architektury klasycystycznej Śląska. Wyróżnia się znakomitą akustyką, ponadto w środku można zobaczyć XVII-wieczne organy.
To zaledwie pięć ze znacznie dłuższej listy wałbrzyskich atrakcji, które warto poznać podczas pobytu w mieście.